HOTEL

Hotel Sportcentrum Brandýs se nachází v klidné části města Brandýs nad Labem. Místo je skvěle dostupné jak z Prahy, tak z okolních obcí. Hotel disponuje vyhřívaným bazénem, sportovní halou, tělocvičnou a několika venkovními hřišti. Kapacita hotelu je 120 lůžek ve dvou až čtyřlůžkových pokojích.

Hotel byl postaven a zkolaudován v roce 1992. Od roku 2018 prochází objekt rozsáhlou rekonstrukcí a je postupně přetvářen z původní turistické ubytovny v současný moderní certifikovaný hotel.

Historie hotelu je velmi rozmanitá a bohatá na zajímavé sportovní příběhy. Hotel byl vybudován jako olympijské centrum pro přípravu vrcholových sportovců. V roce 1993 byl hotel místem prvního oficiálního srazu fotbalové reprezentace samostatné České republiky.

SPORTCENTRUM A ZŠ PRO DĚTI

Spolupráce s hotelem Sportcentrum Brandýs započala v roce 2022. Od tohoto roku zde probíhají kurzy ZŠ Plavání a hotel okamžitě začal budit zájem klientů hlavně díky své skvělé dostupnosti z Prahy. Výuka plavání probíhá v 25 m dlouhém bazénu se třemi dráhami, a výuku v něm lze tedy vést velmi univerzálně. Je možné využívat šířku, celou délku i zkrácenou délku bazénu. Ve stejném čase mohou být na bazénu až tři družstva. Bazén je vhodný pro výuku dětí mladšího i staršího školního věku.

Doplňkový sportovní program probíhá na sousedních hřištích, eventuálně v halách Sportcentra. Pro večerní zábavní aktivity je k dispozici kongresový sál.

MĚSTO

Brandýs nad Labem je jedna z částí souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Leží v těsné blízkosti pražské aglomerace a je přirozeným regionálním centrem ve středním Polabí. Město se rozprostírá po obou stranách řeky Labe.  Historické jádro města je od roku 1992 městskou památkovou zónou.

OKOLÍ

 • zámek Brandýs nad Labem
 • kostely sv. Václava a Nanebevzetí panny Marie
 • atletický stadion Emila Zátopka (zde náš nejlepší atlet historie zaběhl 11 světových rekordů)
 • lesopark Houštka s letním kinem
 • alej olympioniků (připomíná nejvýznamnější osobnosti československého a českého sportu
 • vodní kanál s umělou vlnou
 • Proboštská jezera s wakeboardovou dráhu
 • fotbalový stadion Spořilov
 • zřícenina hradu Jenštejn

HISTORIE OBCE

První písemná zmínka z přelomu 13. a 14. století mluví o Brandýse jako o trhové vsi s mostem a kostelem sv. Petra, ležící na levém břehu řeky Labe. Na pravém břehu se rozkládá město Stará Boleslav. Tato dvě města byla v roce 1960 sloučena v jeden správní celek, čímž vzniklo souměstí s nejdelším obecním názvem v ČR.

Významnou událostí v dějinách města byl vznik staroboleslavské kapituly v roce 1052, která je tak nejstarší v Čechách. V roce 1813 se na brandýském zámku sešli tři panovníci – císař František I., pruský král Vilém III. a ruský car Alexandr I., aby tu připravovali taktiku postupu proti Napoleonovi I.

PŘÍRODA

Z brandýské strany vystupují příkré svahy k terase Polabské nížiny, v níž vymodeloval hlubokou rokli Vinořský potok vlévající se zde do řeky. Staroboleslavskou stranu tvoří kotlina nivy, která byla v minulosti vyplněna řadou tůní a vedlejších ramen řeky a kterou formovaly časté povodně. Na území města a v jeho okolí jsou zachovány a chráněny zbytky původního lužního lesa.

V přírodní památce Hluchov najdeme zajímavé chráněné druhy rostlin, hmyzu, obojživelníků i ptáků. Jedná se o zbytek lužního lesa s velkou tůní na severní straně, který je protkaný cestami.

Při úpravách okolí města byl objeven pramen s minerální vodou, který se v roce 1820 stal základem nedalekých lázní Houštka.

POVĚSTI

Zvony z Klecan byly zapůjčeny do Brandýsa nad Labem k příležitosti vysvěcení tamního kostela sv. Václava. Zvony se však v noci vracely zpět do své obce. Při letu si zpívaly: „Hou – hou! Klecanské zvony jdou! Jdou – jdou!“ Když letěly přes Labe, jel po mostě bezbožný kočí, jemuž se bič zapletl do srdce jednoho ze zvonů. Kočí zlostně zaklel, zvony smutně zapěly: „Jdou! Jdou! Nedojdou!“ a zapadly do tůně. Jednoho dne tam pradlena máchala prádlo a jeden zvon se jí do něj zachytil. Pradlena leknutím vykřikla a zvon se potopil navždy. Dodnes je prý v korytě starého Labe v tůni pod jezem možno vidět na dně zvony nebo při úplňku slyšet jejich smutné vyzvánění: „Jdou! Jdou! Nedojdou!“

 

VÝLETY

 • Sportcentrum Brandýs -> 7 km, 1.50 hod. -> Zřícenina hradu Jenštejn
 • Sportcentrum Brandýs -> 3,6 km, 1.00 hod. -> Proboštský rybník
 • Sportcentrum Brandýs -> 3,1 km, 52 min. -> Sportoviště Houštka
 • Sportcentrum Brandýs -> 2,5 km, 40 min. -> Přírodní památka Hluchov